
A NASA megmentése saját magától – vajon ez a milliárdos megfelelő a feladatra?
Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, nagy vízióval rendelkezik az emberiség jövőjéről, különösen a világűr felfedezésének lehetőségeiről. 2021-ben indult el első űrmissziójára, amely egy magánút volt, melynek költsége körülbelül 200 millió dollárra rúgott. Isaacman célja az volt, hogy az űrutazás ne csak a kiváltságosok számára legyen elérhető, hanem mindenki számára. A tervei között szerepel, hogy a világűrben tapasztalatot szerzők száma a jelenlegi 600-ról 600 000-re nőjön. Kifejtette, hogy a célja az, hogy az emberiség egy többbolygós faj legyen, és hogy az emberek űrhajóikba ülve utazhassanak, hasonlóan a Star Wars és Star Trek filmek világához.
Isaacman, aki 1999-ben, mindössze 16 évesen alapította meg a saját pénzfeldolgozó cégét, a Fortune 1,9 milliárd dollárt ér el. Az 2021-es űrmisszió során ő finanszírozta a SpaceX űrhajóján utazó négyfős legénységet is. Az űrutazás iránti szenvedélye és a repülés iránti vonzalma vezette őt ezekre a kalandokra. Tavaly például egy továbbfejlesztett SpaceX kapszulában utazott, ahol elvégezte az első kereskedelmi űrsétát is, tesztelve egy kísérleti űrruhát, valamint egy új, költséghatékony protokollt, amely lehetővé tette az űrhajó légzsilip nélküli elhagyását és visszatérését.
Isaacman ikonikus fényképe, amelyen a világ lábai előtt áll, nem csupán egy milliárdos játszadozása volt, hanem egy komoly lépés a technológia határainak feszegetésében. Legutóbbi figyelemfelkeltő eseménye, hogy Donald Trump decemberben őt jelölte a NASA új vezetőjének. Ez a döntés számos kérdést vet fel, különösen a NASA és a magánszektor közötti kötelékek jövőjét illetően. A NASA vezetőjének kinevezése elnöki jogkör, de a szenátusi megerősítés is szükséges hozzá. Isaacman víziója, miszerint az űrutazás tömegek számára elérhetővé válik, különösen érdekes kérdéseket vet fel a jövőbeli űrprogramokkal kapcsolatban.
A NASA történetében a vezetők különböző háttérrel rendelkeztek; voltak köztük korábbi űrhajósok, kormányzati szakemberek és vállalkozók is. Isaacman, Musk és Bezos egy új milliárdos generáció képviselője, akik megpróbálják megváltoztatni az űripart, felgyorsítva az innovációt és csökkentve az űrutazás költségeit. Isaacman decemberi nyilatkozatában kifejtette: „Ez a második űrkorszak csak most kezdődik. Elkerülhetetlenül virágzó űrgazdaság fog kialakulni, amely lehetőségeket teremt sokak számára, hogy éljenek és dolgozzanak az űrben.”
A NASA Artemis programja, amelynek célja az emberi űrutazás visszahozása a Holdra, Trump elnöksége alatt indult, és a NASA költségvetésének drasztikus csökkentése mellett valósulhat meg. A NASA rakétája, a Space Launch System (SLS) költségei folyamatosan emelkednek, míg Musk SpaceX és Bezos Blue Origin alacsony költségű, újrahasználható rakétákat fejlesztenek. Ez a verseny aggasztó helyzetet teremthet a NASA számára, amelynek költségvetését a kongresszus szabályozza.
A NASA költségvetése évente körülbelül 25 milliárd dollár, de a költségvetési megszorítások miatt a programok, például az Artemis program jövője kérdésessé válik. A NASA-nak nemcsak a költségvetési korlátokkal, hanem a hagyományos űripari vállalatokkal is versenyeznie kell, akik eddig dominálták a területet. A NASA eddigi működése, amely a költségplusz szerződésekre épült, nem ösztönözte a hatékonyság növelésére vagy a költségek csökkentésére, ami a költségvetési problémákhoz vezetett.
Isaacman kijelentette, hogy az SLS „rendkívül drága”, és a nagy légiközlekedési vállalatok gazdasági hatékonyságot nem ösztönző szerződései nem fenntarthatóak. A jövőbeni NASA vezetésének egyik legnagyobb kihívása, hogy a költségeket csökkentse, miközben a nemzetközi űrverseny folytatódik. A NASA reformja nem pártpolitikai kérdés; mindkét politikai oldal elismeri, hogy változtatni kell. Isaacman lehetőséget kapott arra, hogy átalakítsa a NASA-t, és ezzel a földi és űrbeli felfedezések jövőjét is formálja. Az ő vezetésével talán új lehetőségek nyílnak meg az űrkutatás terén, amelyek révén az emberiség egy új korszakba léphet.

