
Szovjet űrhajó zuhanni készül a Földre
A múlt szombaton egy szovjet űrhajó egy része visszatért a Földre, miután több mint ötven éven át keringett az űrben. A Kosmos 482 elnevezésű űreszközt 1972-ben indították el egy Vénuszra irányuló küldetés részeként, de a küldetés nem teljesítette a célját, és nem tudott elhagyni az alacsony Föld körüli pályát. A NASA szerint az űreszköz négy darabra tört, és ezek közül az egyik – feltehetően a leszállóegység – újra belépett a Föld légkörébe, ami azt jelenti, hogy egy része akár meg is maradhat anélkül, hogy elégne.
Az Európai Űrügynökség (ESA) előrejelzése szerint a re-entry körülbelül 2023. május 10-én, 09:16 BST időpontban történik, de ez az időpont órákkal eltérhet. Jelenleg sok kérdés merül fel az újra belépés körül, beleértve, hogy pontosan hol fog landolni. Azonban ha a leszállóegység bármely része túlél, a Föld 70%-át borító óceánok miatt valószínűtlen, hogy jelentős kárt okozna. Stijn Lemmens, az ESA szenior űrszemét-mitigation elemzője elmondta, hogy „sokkal valószínűbb, hogy lottót nyer, mint hogy ez a darab űrszemét eltalálja”.
A leszálló kapszula egy masszív, gömb alakú objektum, amely körülbelül egy méter széles és közel fél tonnát nyom. Az űreszközt úgy tervezték, hogy ellenálljon a Vénusz légkörének szélsőséges hőmérsékleteinek és nyomásának, ezért robusztus hőpajzzsal és tartós szerkezettel rendelkezik. Ez az oka annak, hogy a szakértők úgy vélik, hogy a kapszula túlélheti a kontrollálatlan süllyedést a Föld légkörén keresztül. Az eredetileg a Vénuszra való lassú leszállásra szánt ejtőernyő-rendszer valószínűleg már régen tönkrement, miután több mint ötven évet töltött az űrben.
A földön élő emberekre gyakorolt kockázatot alacsonynak tartják, de a kapszula várható repülési útvonala a 51,7° északi és déli szélesség között terjeszkedik, ami a lakott világ legnagyobb részét lefedi. Ez azt jelenti, hogy a kapszula landolhat akár London közelében, akár Dél-Amerika legdélebbi csücskénél. Az irányítás nélküli űrszemét incidensek már előfordultak a múltban. Lemmens úr elmondta, hogy az ember által készített tárgyak Föld légkörébe való belépése viszonylag gyakori esemény, heti rendszerességgel történik nagyobb űreszközöknél, míg a kisebbek napi szinten térnek vissza. Az objektumok általában elégnek a légkörben, mielőtt elérik a földet. Például Kína Long March 5B rakétája 2022-ben az Indiai-óceán felett lépett vissza, míg a Tiangong-1 űrállomás 2018-ban a Csendes-óceán felett főleg elégett.
A Kosmos 482-t most szorosan figyelemmel kísérik a nemzetközi űrügynökségek. Lemmens úr hangsúlyozta, hogy a jövőbeli űreszközöket úgy kell megtervezni, hogy biztonságosan eltávolíthassák magukat a pályáról, lehetőleg kontrollált újra belépésekkel. Ez lehetővé teszi a leszállási helyek pontos előrejelzését, csökkentve ezzel a lakott területekre történő ütközés kockázatát, így védve az embereket és a vagyont, miközben kezeljük az űrszemét környezeti hatását is. A Kosmos 482 visszatérése tehát nemcsak egy érdekes esemény az űrkutatás történetében, hanem figyelmeztetés is arra, hogy a jövőben hogyan kellene a világűrben lévő tárgyak biztonságos kezelésére fókuszálni.

