Egészség,  Hírek

Veszélyben a varázslatos görög sziget: egy hatalmas vulkánkitörés fenyegetése

Santorini, a gyönyörű görög sziget, amely a világ egyik legismertebb turisztikai célpontja, nemcsak a fehér falú házaival és gyönyörű kilátásaival vonzza a látogatókat, hanem egyben egy olyan természeti jelenség színhelye is, amely komoly veszélyt rejthet magában. A szigetet körülvevő meredek sziklák alatt egy hatalmas vulkán rejtőzik, amelynek története egy óriási robbanással kezdődött, és amely azóta is folyamatosan figyelmet igényel. Jelenleg tudósok egy csoportja dolgozik azon, hogy felmérje, mennyire valószínű, hogy a következő nagyobb vulkáni aktivitás valóban bekövetkezik, és hogy ez milyen következményekkel járhat a sziget lakói és a turisták számára.

A BBC News stábja a brit királyi kutatóhajón, a Discovery-n tölthetett el egy napot, miközben a tudósok nyomozni próbálták a vulkáni tevékenységek jeleit. A sziget 11,000 lakójának majdnem fele néhány héttel ezelőtt elmenekült a földrengések következtében, amelyek Santorini életét szinte teljesen megállították. Ez a helyzet éles emlékeztető volt arra, hogy a festői falvak alatt, ahol gyros éttermek, forró fürdővel rendelkező AirBnB-k és gazdag vulkáni talajon fekvő szőlőültetvények találhatók, két tektonikus lemez dörömböl egymásnak a Föld kérgében.

A kutatás vezetője, Isobel Yeo professzor, aki a brit Nemzeti Óceánográfiai Központ vulkánokkal foglalkozó szakértője, hangsúlyozza, hogy a világ vulkánjainak körülbelül kétharmada víz alatt található, de ezek monitoringja rendkívül korlátozott. „Ez kicsit olyan, mint a ‘ki a szem elől, az a szív elől’ elv, ha a vulkánok veszélyességéről van szó,” mondja Isobel, miközben a hajó fedélzetén figyeli, ahogy két mérnök egy autó méretű robotot emel le a hajó oldaláról. Ez a munka, amely közvetlenül a földrengések után zajlik, segít a tudósoknak megérteni, hogy milyen típusú szeizmikus aktivitás jelezheti a vulkáni kitörés közeledtét.

Santorini utolsó kitörése 1950-ben történt, de 2012-ben is volt egy „nyugtalansági időszak”, amikor a magma a vulkán kamráiba áramlott, és a sziget „megduzzadt”. „A víz alatti vulkánok képesek nagyon nagy, nagyon romboló kitörésekre,” figyelmeztet Isobel. „Ha hozzászokunk a kis kitörésekhez, azt hisszük, hogy a következő is hasonló lesz – de ez nem biztos.” A 2022-es Hunga Tunga kitörés a legnagyobb víz alatti robbanás volt, amelyet valaha rögzítettek, és cunamit okozott az Atlanti-óceánban, amelynek hullámait az Egyesült Királyságban is érezni lehetett.

A hajó alatt, körülbelül 300 méter mélységben, forró gázok bugyogó ventillátorai találhatók. Ezek a repedések a tengerfenék világát élénk narancssárga sziklák és gázfelhők színes világává varázsolják. „Többet tudunk néhány bolygó felszínéről, mint arról, ami ott lent van,” mondja Isobel. A robot a tengerfenékhez ereszkedik, hogy folyadékokat, gázokat gyűjtsön, és szikladarabokat szakítson le. Ezek a ventillátorok hidrotermálisak, ami azt jelenti, hogy forró víz áramlik ki a repedésekből, és gyakran vulkánok közelében alakulnak ki. Isobel és 22 tudós a világ minden tájáról egy hónapig dolgozik ezen a hajón, hogy felfedezze a hidrotermális rendszert.

A kutatás rendkívül fontos, mivel segít felmérni, hogy a vulkánok mennyire aktívak, és hogy mely területek lesznek elérhetetlenek egy kitörés idején. Prof. Paraskevi Nomikou, aki a görög kormány sürgősségi csoportjának tagja, és szintén Santoriniból származik, hangsúlyozza, hogy a kutatás célja a helyi lakosság tájékoztatása és a biztonságuk növelése. A tudományos expedíció során gyűjtött adatok segíthetnek a geohazards térképek elkészítésében, amelyek a vulkánok aktivitásának nyomon követésére szolgálnak.

A közelmúltban bekövetkezett földrengések rávilágítottak arra, hogy Santorini lakói mennyire ki vannak téve a szeizmikus fenyegetéseknek, és mennyire függenek a turizmustól. A szigeten élő fotós, Eva Rendl, aki az általa kedvelt helyszínen találkozott a BBC stábjával, arról számolt be, hogy a földrengések alatt el kellett hagynia a szigetet lányával együtt. Jelenleg visszatért, de üzlete lassabb, hiszen sokan lemondták a foglalásaikat. „Az emberek aggódnak, és ezt érezni lehet az üzleten,” mondja Eva, miközben a helyi látogatók újra felfedezik a sziget szépségeit.

A turizmus iránti kereslet csökkenése mellett a látogatók is egyre inkább keresik a tudományos információkat a vulkánok és földrengések valószínűségéről, hogy biztonságban érezhessék magukat a szigeten. „Nem zavar a vulkáni kockázat, sőt, inkább vonzó,” mondja egy friss házas pár, akik nem riadnak vissza a sziget szépségétől, még annak potenciális veszélyei ellenére sem. Santorini így továbbra is álomcél marad, még a sziget alatt rejlő titkok és kockázatok tudatában is.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm25lz56rezo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük