
A jövő űrutazása: Robotok válthatják-e a humán űrhajósokat?
Karácsony estéjén egy autonóm űrszonda, a NASA Parker Solar Probe, a Nap mellett repült el, közelebb, mint bármilyen ember által készített tárgy valaha. Az űrszonda küldetésének célja, hogy többet tudjon meg a Napról, különösen arról, hogy ez miként befolyásolja a Föld űridőjárását. Ez mérföldkőnek számít az emberiség számára, hiszen az űrszonda előre programozott feladatait önállóan hajtotta végre, anélkül, hogy bármilyen kommunikáció történt volna a Föld és a szonda között. Az elmúlt hat évtizedben számos robotikus szondát küldtek az űrbe, amelyek olyan helyekre jutottak el, ahová az emberek nem. A Parker Solar Probe 10 napos küldetése során 1000 Celsius-fokos hőmérsékletet tapasztalt. A robotikus űrszondák sikeressége és az új fejlett mesterséges intelligencia (AI) megjelenése felveti a kérdést: milyen szerepet játszhatnak az emberek a jövő űrkutatásában? Néhány tudós megkérdőjelezi, hogy szükség lesz-e egyáltalán emberi űrhajósokra. Lord Martin Rees, az Egyesült Királyság csillagásza úgy véli, hogy a robotok fejlődése miatt egyre inkább indokolatlanná válik az emberek űrbe küldése. „Nem hiszem, hogy adófizetők pénzét kellene emberek űrbe juttatására költeni” – mondta. Rámutatott arra is, hogy az emberek számára sok kockázatot jelent az űrutazás. „Az egyetlen érv az emberek űrbe küldése mellett a kaland, a gazdagok élménye, ezt pedig magánfinanszírozásból kellene fedezni” – érvelt.
Andrew Coates, a londoni University College fizikusa egyetért ezzel. „A komoly űrkutatás során sokkal inkább preferálom a robotikát” – mondta. Szerinte a robotok messzebb jutnak el és sokkal több feladatot végeznek el, ráadásul olcsóbbak is, mint az emberek. „Ahogy az AI fejlődik, a robotok egyre okosabbá válhatnak” – tette hozzá. Azonban felmerül a kérdés, hogy a jövő űrhajós generációk számára mit jelent ez, és biztosan vannak olyan funkciók, amelyeket az emberek képesek ellátni az űrben, de a robotok, bármennyire is fejlettek, soha nem tudnák. A robotikus űrszondák már minden bolygót meglátogattak a Naprendszerben, valamint sok aszteroidát és üstököst is, míg az emberek eddig csak két helyszínen jártak: a Föld körüli pályán és a Holdon. Összesen körülbelül 700 ember járt az űrben, kezdve az 1961-es első űrhajós, Jurij Gagarin küldetésével. A legtöbben a Föld körüli pályán vagy alacsonyabb pályán repültek, rövid, néhány percig tartó űrutazásokat végezve.
Dr. Kelly Weinersmith, a texasi Rice Egyetem biológusa, aki a „City on Mars” című könyv társszerzője, úgy véli, hogy a presztízs mindig is indok lesz arra, hogy embereket küldjünk az űrbe. „Ez egy nagyszerű módja annak, hogy megmutassuk, hogy a politikai rendszerünk hatékony és az embereink zseniálisak” – mondta. Az emberek felfedezési vágya és a presztízs mellett a Föld körüli pályán végzett kutatásokra is szükség van, például a Nemzetközi Űrállomáson, ahol a tudomány előrehaladását szolgálják. A robotok szintén hozzájárulhatnak a tudományos kutatáshoz, hiszen olyan helyekre képesek eljutni, ahol az emberek nem tudnának dolgozni, így tudományos műszereket használva tanulmányozhatják a légköröket és a felszíneket.
Dr. Weinersmith szerint az emberek sokkal sokoldalúbbak, és gyorsabban végeznek el feladatokat, mint a robotok, de az űrben az életben tartásuk rendkívül nehéz és költséges. A robotoknak nincsen szükségük hidratálásra, tápanyagokra vagy alvásra, míg az emberek fáradnak és elveszítik a fókuszt. A NASA Valkyrie robotja például egy olyan humanoid gép, amelyet a Johnson Űrközpontban fejlesztettek ki, és amely versenyt nyert egy 2013-as robotikai kihíváson. A Valkyrie és más hasonló gépek, amelyek szuperhuman képességekkel rendelkeznek, kiegészíthetik az emberek munkáját az űrben. Azonban a robotok, például a Mars Curiosity rover, már most is önálló döntéseket hoznak, és bizonyos tudományos feladatokat emberi beavatkozás nélkül végeznek el, például a képek készítését és a kőzetek vizsgálatát.
Bár a robotok képesek számos feladatot ellátni, az emberek inspiráló ereje megkerülhetetlen. Leroy Chiao, a NASA nyugdíjas űrhajósa szerint az emberek mindig is képesek lesznek inspirálni másokat, és az emberi űrutazás sokkal nagyobb figyelmet vonz, mint a robotok által végzett missziók. Az 1972 óta emberek nem utaztak tovább a Föld körüli pályánál, de a NASA tervezi, hogy az Artemis program keretében visszatérjenek a Holdra, és a jövőbeli küldetések során újra embereket juttatnak el a Hold felszínére. Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója pedig a Mars kolonizálására vonatkozó terveit népszerűsíti, és célja, hogy a következő 20 évben egymillió ember éljen majd a vörös bolygón.
A jövő kérdése tehát, hogy mennyire lesz szükségünk emberekre az űrkutatásban, és hogy a robotok és az emberek hogyan tudnak együttműködni a felfedezés érdekében. Ahogy a technológia fejlődik, úgy a jövő űrkalandjai új kihívások elé állítják az emberiséget, és talán hamarosan tényleg új korszak köszönt be az űrkutatás történetében.
