
Az Egyesült Királyságnak több nukleáris energiára van szüksége az AI fejlesztéséhez, állítja az Amazon vezetője
A legnagyobb felhőalapú szolgáltatásokkal foglalkozó vállalat vezetője, Matt Garman, a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak több nukleáris energiára van szüksége ahhoz, hogy támogassa azokat az adatközpontokat, amelyek elengedhetetlenek a mesterséges intelligencia (AI) működéséhez. Az Amazon Web Services (AWS), amely az Amazon kiskereskedelmi óriásának része, a következő négy évben 8 milliárd fontot tervez költeni új adatközpontokra az Egyesült Királyságban. Az adatközpontok olyan hatalmas raktárak, amelyek tele vannak számítógépekkel, és távolról biztosítják az AI, az adatfeldolgozás és a streaming szolgáltatásait. Egyetlen adatközpont energiafogyasztása megegyezhet egy kisvároséval.
Garman kifejtette, hogy a nukleáris energia „nagyszerű megoldás” lehet az adatközpontok energiaigényeinek kielégítésére, mivel „kiváló forrást jelent a nulla szén-dioxid-kibocsátású, 24/7 működésű energiához”. Az AWS a világ legnagyobb vállalati megújulóenergia-felhasználója, és eddig több mint 40 megújuló nap- és szélerőmű-projektet támogatott az Egyesült Királyságban. Jelenleg az Egyesült Királyság 500 adatközpontja a teljes országos villamosenergia-fogyasztás 2,5%-át teszi ki, míg Írország 80 adatközpontja a teljes energiafogyasztás 21%-át használja, és várhatóan ez a szám 2030-ra 6%-ra, illetve 30%-ra emelkedik.
Az Egyesült Királyság áramhálózatát működtető szervezet becslése szerint 2050-re az adatközpontok önállóan annyi energiát fognak felhasználni, mint amennyit ma az összes ipari felhasználó fogyaszt. Garman elmondta, hogy a jövő energiaigényei központi szerepet játszanak az AWS tervezési folyamatában. „Ez valami, amit sok évre előre tervezünk” – mondta. „Mi előre fektetünk be. Úgy vélem, a világnak új technológiákat kell építenie. Hiszem, hogy a nukleáris energia fontos részét képezi ennek, különösen, ha tíz évre előre tekintünk.”
Franciaországban az EDF vállalat jelenleg egy óriási új nukleáris erőművet épít Hinkley Pointban, Somersetben, és a Sizewellben található másik erőmű építéséről is döntés várható. Az EDF brit elnöke, Alex Chisholm, szintén egyetért Garman véleményével. „Miért fordulnak a nukleáris energia felé az adatközpont-szolgáltatók? Mert megbízhatóan nagy mennyiségű energiára lesz szükségük” – mondta a BBC-nek. „A Hinkley Point C másolása, a kis moduláris reaktorok bevezetésével együtt támogathatja Nagy-Britannia digitális gazdaságát.” A kis moduláris reaktorok (SMR) mérete egy futballpályáéval egyezik meg, szemben a hagyományos nukleáris erőművek városnyi méretével.
Az Amazon már partnerségben áll SMR cégekkel Washingtonban és Virginiában a moduláris reaktorok fejlesztésére, és természetes ügyfél lenne a Rolls Royce számára, amely szintén saját SMR terveit fejleszti az Egyesült Királyságban. Az Energia Biztonságáért és a Zéró Kibocsátásért Felelős Minisztérium szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy a moduláris reaktorok „különösen fontos szerepet játszanak az energiaigényes szektorok, például az AI fejlődésében, és átalakítjuk a tervezési szabályokat, hogy megkönnyítsük a nukleáris erőművek építését az országban”. Azonban ez a technológia még évekig távol van a megvalósítástól, és az új hálózati kapcsolatok létrehozása is hosszú időt vehet igénybe.
Jess Ralston, az Energia- és Klímaváltozási Intézet munkatársa, azt mondta: „A befektetők évekig várhatnak a hálózati kapcsolatokra, ami hátráltatja a növekedést.” „A nukleáris energia lehet a megoldás az adatközpontok energiaigényeinek kielégítésére, de szinte egyetlen SMR-t sem építettek még a világon, és a hagyományos nukleáris energia nagyon drága és hosszú időt igényel az építése.” Garman szerint az AWS becslése szerint a vállalkozások 52%-a valamilyen módon használja az AI-t, és új üzletek szinte percenként kezdik el alkalmazni. Garman kifejezte, hogy ez jó dolog. „Az AI az internet óta az egyik legforradalmibb technológia. Jelentős hatással lesz szinte minden élet területére.” Kifejezte azt is, hogy megérti, miért sokan érzik magukat idegesen a technológia miatt. „Bármilyen új vagy nehezen érthető technológiával kapcsolatban az emberek valószínűleg félelmet éreznek, amíg jobban meg nem értik.” Hozzátette, hogy „óvatosan bánna” a nemzetközi szabályozással, mivel szerinte a technológia fejlődési üteme felülmúlja a szabályozásokat. „A legvalószínűbb, hogy ezek a szabályozások éppen az ellenkező hatást fogják elérni, mint amit szeretnének.” Garman azonban elmondta, hogy folyamatosan gondolkodik az AI világba történő bevezetésének felelősségéről. „Bármikor, amikor ilyen átalakító technológiát építesz, fontos, hogy gondoljunk a kontrollokra és a keretekre, hogy az a társadalom javát szolgálja, ne pedig hátrányára.”

