Hírek,  Tech

Hajófelvétel rögzíti a Titan tengeralattjáró robbanását

2023 júniusában tragikus események sora zajlott le az Atlanti-óceán mélyén, amikor az Oceangate Titan nevű tengeralattjárója megsérült és végül implózió következtében megsemmisült. A baleset a Titanic híres roncsának megtekintésére tett merülés során történt, körülbelül 3,800 méteres mélységben, a víz alatt. A Titan fedélzetén öt ember utazott, köztük az Oceangate vezérigazgatója, Stockton Rush, brit felfedező Hamish Harding, a veterán francia búvár Paul Henri Nargeolet, valamint a brit-pakisztáni üzletember Shahzada Dawood és 19 éves fia, Suleman. Az utasok jelentős összeget fizettek az Oceangate-nek, hogy részesei lehessenek ennek az egyedülálló élménynek.

A baleset pontos pillanata különféle felvételeken is megörökítésre került, amelyeket az Oceangate támogatói hajója készített. A BBC különleges hozzáférést kapott az Egyesült Államok Parti Őrsége (USCG) által végzett nyomozás dokumentálásához, amelynek keretében bemutatták a „Implosion: The Titanic Sub Disaster” című filmet. Az USCG által közzétett felvételeken Wendy Rush, Stockton Rush felesége látható, amint éppen a támogatói hajón figyeli a merülést, és meghallja az implózió hangját. Az elkészült felvételen azt kérdezi: „Mi volt az a dörgés?”, ami a tragédia borzalmas pillanataként rögzíti a nézők emlékezetében az eseményeket.

A felvétel bemutatása mellett az USCG nyomozása során kiderült, hogy a Titan tervezési hiányosságaira már jóval a baleset előtt figyelmeztettek szakértők és korábbi Oceangate alkalmazottak. Egy szakértő például „szörnyűségesnek” nevezte a tengeralattjáró kialakítását, és azt állította, hogy a katasztrófa elkerülhetetlen volt. A Titan soha nem esett át független biztonsági értékelésen, és a legnagyobb aggály a hajótest anyaga volt, amely szénszálas kompozitból készült. A szénszálas anyag megbízhatatlan a nyomás alatt, és a rétegek leválása, azaz a delamináció folyamata komoly problémákat okozhatott.

A nyomozás során kiderült, hogy a hajótest már egy évvel a végzetes merülés előtt kezdett szétesni, amit a Titan nyolcvanadik merülése során tapasztalt hangok is jeleztek. Az utasok akkor egy hangos dörgést hallottak, ami miatt Stockton Rush azt nyilatkozta, hogy a tengeralattjáró a keretében mozdult el. Azonban a nyomozás során összegyűjtött adatok azt mutatták, hogy a dörgés a delamináció következménye volt. Az USCG tisztje, Katie Williams elmondta, hogy a nyolcvanadik merülés volt a vég kezdete, és mindenki, aki azután lépett a Titan fedélzetére, az életével játszott.

A Titan a baleset előtti nyáron még három merülést végzett, köztük két alkalommal a Titanichoz, és egy alkalommal egy közeli zátonyhoz, mielőtt végül katasztrofálisan meghiúsult a következő mélymerülése. Oisin Fanning, aki a legutolsó két merülésen részt vett, később elmondta, hogy ha tudta volna, amit most tud, soha nem vállalta volna a kockázatot. A mélytengeri felfedező, Victor Vescovo is kifejezte aggodalmát a Titan miatt, megemlítve, hogy a tengeralattjáróval való merülés olyan, mint orosz rulettet játszani.

A tragédia után a Titan roncsait szétszóródva találták meg az óceán fenekén. A nyomozás során találtak Stockton Rush ruháit, névjegykártyákat és a Titanic matricáit is. Az USCG elmondta, hogy az egész folyamat során próbálják kideríteni, hogy mi vezetett a balesethez, és hogyan lehetne megelőzni hasonló tragédiákat a jövőben. Christine Dawood, aki a baleset során elvesztette férjét és fiát, a BBC dokumentumfilm csapatának nyilatkozva azt mondta, hogy ez az élmény örökre megváltoztatta az életét.

A Oceangate tragédiájának következményei valószínűleg évekig érezhetőek lesznek, mivel már több magánper is indult, és bűnvádi eljárások is várhatóak. Az Oceangate a BBC-nek nyilatkozva kifejezte mély részvétét az elhunytak családjának, és hozzátették, hogy az incidens óta leállították működésüket, és minden erőforrásukat a nyomozások támogatására fordítják.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yg5qggvwjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük