
1,2 millió embert érintettek a banki leállások a fizetési napon
Idén február 28-án, a brit munkavállalók számára fizetési napra eső pénteken, körülbelül 1,2 millió ember tapasztalt banki szolgáltatások leállását, amely komoly problémát okozott a felhasználóknak. Az eset részletei a Lloyds, a TSB, a Nationwide és a HSBC bankok által Dame Meg Hilliernek, a Közönséges Pénzügyi Bizottság elnökének írt levelekből derültek ki, mely bizottság vizsgálatot indított az incidens kapcsán. A HSBC közölte, hogy aznap a felhasználóknak átlagosan két órát kellett várniuk, hogy elérjék online ügyfélszolgálatukat, míg a normális várakozási idő öt perc lenne.
A bankok leveleikben arról tájékoztatták az érintett ügyfeleket, hogy kártérítést kaptak és vázolták, milyen intézkedéseket hoznak annak érdekében, hogy a jövőben elkerüljék hasonló problémák előfordulását. A Lloyds Banking Group ügyfelei szenvedték el a legnagyobb hatást a februári leállások során. Ron van Kemenade, a bank csoport operatív igazgatója elmondta, hogy körülbelül 700 000 ember, aki a Lloyds, Halifax, Bank of Scotland és MBNA ügyfele, nem tudott első próbálkozásra bejelentkezni fiókjába. Azonban van Kemenade állítása szerint ez nem minősül leállásnak, mivel a zűrzavar ideje alatt ötmillió sikeres bejelentkezés történt. Ennek ellenére a bank bejelentette, hogy javítani fogja bejelentkezési infrastruktúráját és ellenőrző rendszereit az eset után.
A bankoktól érkező levelekből kiderült, hogy körülbelül 250 000 TSB ügyfelet, 196 255 Nationwide ügyfelet és 60 000 HSBC ügyfelet érintett a zűrzavar azon a reggelen. A bankok eddig összesen több mint 114 000 font kártérítést fizettek ki az érintett ügyfeleknek, a Nationwide pedig 84 341 fonttal a legnagyobb kártérítést nyújtotta. Minden bank hangsúlyozta, hogy nem volt bizonyíték arra, hogy a zűrzavar idején megnövekedett volna a csalások száma, és nem voltak jelek arra sem, hogy a leállások gyakoribbak lettek volna bizonyos időszakokban, például a fizetési napokon, mint más időszakokban.
A fizetési napon történt leállás távolról sem volt az egyetlen informatikai probléma, amellyel a bankszektor szembesült. Márciusban kiderült, hogy kilenc nagy bank és építési társaság, amelyek az Egyesült Királyságban működnek, az elmúlt két évben összesen legalább 803 órányi, azaz 33 napnyi technikai leállást halmozott fel. A Pénzügyi Bizottság, amely a banki IT-hibák hatását vizsgálja, kötelezte a Barclays-t, a HSBC-t, a Lloyds-ot, a Nationwide-t, a Santander-t, a NatWest-et, a Danske Bank-ot, az Ír Bankot és az Allied Irish Bankot, hogy szolgáltassanak adatokat ezzel kapcsolatban. A jelentés azt is megjegyezte, hogy a Barclays 12,5 millió font kártérítési kötelezettséggel nézhet szembe a januári fizetési napon történt leállás miatt.
Szakértők, köztük Patrick Burgess, a BCS, a Chartered Institute for IT munkatársa, valamint Shilpa Doreswamy, a pénzügyi szektor digitális átalakulására elkötelezett GFT cég igazgatója hangsúlyozták, hogy a közelmúltbeli leállások rávilágítanak a bankok elavult infrastruktúrájával és hibás IT-rendszereivel kapcsolatos problémákra. Doreswamy a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a fizetési napon történt leállások „nem csupán a rossz időzítés következményei”, hanem előre látható és megelőzhető események. Szerinte a bankoknak sürgősen befektetniük kell az IT-modernizációba, hogy megőrizzék ügyfeleik bizalmát. „Ha az ügyfelek nem tudják elérni a bérüket, kifizetni a számláikat vagy működtetni az üzleteiket, az hatása nemcsak pénzügyi, hanem mélyen személyes is” – tette hozzá.

