
A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most a föld alá húzódik
A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét felemelik tábláikat, előkeresik híres narancssárga mellényüket, és feltöltik hangosbemondóikat – ez a rutin már sokszor megismétlődött az elmúlt években. Alig három év alatt, amelynek során leveseket öntöttek, kukoricakeményítő festéket fújtak, és számos utat zártak le, a klímaaktivistákból álló csoport az Egyesült Királyság legvitatottabb kampányoló szervezetévé vált. Szombaton London központjában várják, hogy több száz aktivista csatlakozzon hozzájuk. Azonban a külsőségek ellenére ez a JSO gyűlés nagyon eltérő lesz a korábbiaktól. Egyrészt, a rendezvény nem titok, másrészt pedig valószínűtlen, hogy a korábbi tömeges zűrzavart okozó megmozdulásokhoz hasonlóan sokkhatásra számíthatunk. Valójában ez lesz a legutolsó tüntetésük. A JSO hivatalosan is bejelentette, hogy „felakasztják a láthatósági mellényeket”, és befejezik a polgári engedetlenség kampányát. A csoport álláspontja szerint megnyerték harcukat, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, most már kormányzati politikává vált. Magánbeszélgetések során azonban a JSO tagjai elismerik, hogy az új, a zavaró tüntetéseket megfékező kemény törvények miatt szinte lehetetlenné vált a működésük.
Sarah Lunnon, a JSO társalapítója elmondta, hogy a szombati gyűlés „örömteli ünnep” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, és megbíztunk egymásban” – mondta. A csoport nem az egyetlen, aki ünnepelni fog. Sok autós, aki az elhúzódó forgalom miatt késlekedett, a művészetkedvelők, akiket felháborítottak a festmények elleni támadások, vagy a sportrajongók és színházlátogatók, akiket megmozdulásaik zavartak, mind örömmel fogják látni a JSO távozását. A rendőrség is megkönnyebbülhet, hiszen a JSO tüntetéseinek felügyelete több ezer órányi rendőri munkát emésztett fel, és több millió fontjába került a brit adófizetőknek. 2023-ban a Met Police becslése szerint a csoport tüntetései közel 20 millió fontba kerültek.
A JSO megszűnése azonban nagy kérdéseket is felvet, például azt, hogy vajon valóban véget ér-e a zavaró klímaellenes tüntetések kora az Egyesült Királyságban, vagy a kényszerű „földalatti” működés új, még zűrzavarosabb akciókat szülhet. A stratégiai kérdések is felmerülnek: a széles körű közérdeklődés ellenére a közvélemény sok esetben ellenségesen viszonyult a JSO-hoz. Hogyan kerülheti el a klímahullám a hasonló helyzeteket a jövőben? A JSO modellje kis csoportok elkötelezett aktivistáit foglalta magában, akik célzott akciókat hajtottak végre a maximális zűrzavar vagy közfelháborodás érdekében. Az akciók során szigorú belső szabályok vonatkoztak, amelyek megkövetelték az erőszakmentességet és a felelősségvállalást.
A rendőrség, a közfelháborodás és a média ellenséges hozzáállása miatt a politikai válaszok is megszaporodtak. A legnagyobb változást a 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetési és Bírósági Törvény hozta, amely a „szándékos vagy gondatlan közrendzavarás” bűncselekménnyé nyilvánította az eddig szabadon értelmezett cselekedeteket. Az új törvények miatt még a potenciálisan zavaró akciók tervezése is súlyos börtönbüntetést vonhat maga után.
A JSO tevékenységei nyomán egy új, „Shut the System” (STS) nevű csoport jött létre, amely a hagyományos, felelősségteljes aktivizmus elvetésével próbálja elérni céljait. Az aktivisták a pénzügyi és biztosítói cégek irodáit támadták meg, ablakokat törtek be, festéket öntöttek és zárakat ragasztottak le. A csoport tagjai úgy vélik, hogy a jogi változások miatt a felelősségteljes tüntetések már nem életképesek, és a jövőben egyre inkább titkos akciókra kényszerülnek.
Ezek a folyamatok mélyen elgondolkodtatták a klímaaktivista közösséget, hiszen a nyilvános szimpátia hiánya a JSO iránt arra figyelmeztet, hogy a klímaharcnak más utakat kell keresnie. Az emberek elvárják, hogy a klímaszervezetek felelősségteljes, nem zavarkeltő módszerekkel dolgozzanak, amely elkerüli a közfelháborodást. A jövőbeli klímaakciók hatékonysága szempontjából kulcsfontosságú lesz a közvélemény támogatásának megszerzése, hogy a politikai pártok versenyezzenek a klímaváltozás kezelésében, nem pedig elzárkózzanak tőle. A klímahullámnak tehát új utakat kell találnia a kormányokkal való együttműködésre, hogy elérje céljait, és a jövőben is folytathassa a harcot a klímaváltozás ellen.

