
Az Egyesült Királyság legritkább állatfajait veszélyeztetik a gyeptüzek
Az Egyesült Királyság ritka állatvilágának egyes képviselői súlyos veszélybe kerültek az utóbbi hetek intenzív füves tüzei miatt, amelyeket a természetvédők „élve megégetésnek” neveztek. A figyelmeztetések szerint többek között olyan veszélyeztetett madarak, mint a kék vércse és a vízi pocok, amelyek a leggyorsabban fogyatkozó emlősök az Egyesült Királyságban, szenvednek a tűzesetek következményeitől. A National Trust elmondta, hogy úgy vélik, a Powysban található Abergwesyn közös területén zajló vad tüzek elpusztították a helyi aranygömböcök utolsó megmaradt fészkelőhelyét, amelyet a brit hegyvidék legszebb madaraiként tartanak számon. Az idei év eddig 284 négyzetkilométernyi területet égetett fel az Egyesült Királyság területén, ami nagyobb területet jelent, mint Birmingham városa. A BBC által beszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóságok már közel 1,400 vad tüzet küzdöttek meg az év során, ezért a tűzoltóságok arra figyelmeztették az embereket, hogy „felelősségteljesen cselekedjenek” és jelentsenek bármilyen gyanús viselkedést a rendőrségnek.
A National Trust képviselője, Ben McCarthy aggodalmát fejezte ki, miszerint 2025 „a legrosszabb évnek tűnik a tűzesetek szempontjából az országban”. Elmondta, hogy rendkívül száraz időszakok és a márciusi szokatlanul magas hőmérsékletek hozzájárultak a tüzek kialakulásához. Az alacsony számú tűz 2024-ben lehetőséget adott arra, hogy több növényzet maradjon, ami tovább táplálta a következő tűzeseteket. A Coed Cadw, a walesi Erdőalapítvány is jelezte, hogy az Allt Boeth területén, Aberystwyth közelében egy „pótolhatatlan” terület, amely a mérsékelt atlanti esőerdők hazája, szintén érintett volt, és a védett kékharangok is károsodtak. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növényeknek, zuzmóknak és gombáknak ad otthont, és fenyegetettebb, mint a trópusi esőerdők.
Angliában a National Trust jelentése szerint több ezer újonnan ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Moor területén. Észak-Írország Morne hegyein pedig a gerinctelen állatok és a földön élő állatok, például a hüllők „egyszerűen élve megégtek”. McCarthy azt is megjegyezte, hogy a kormányzati támogatások, amelyek segítik a gazdákat és a földkezelőket a lápvidékek helyreállításában, elengedhetetlenek a tűzesetek megelőzésére, miközben szén-dioxidot is megkötnek, és élőhelyet biztosítanak.
A vizes pocok, amely már most is komoly veszélyben van a lakóhelyeik elvesztése és az amerikai vidrák általi prédálás miatt, szintén aggasztó helyzetbe került. A kis állatok, mint a vízi pocok és az egerek, amelyek üregekben élnek, képesek túlélni a gyorsan terjedő tüzeket, de lakóhelyeik és az általuk keresett táplálék megsemmisül. Az INCC képviselője, Rob Parry elmondta, hogy a vízi pocok „a leggyorsabban fogyatkozó emlős” az Egyesült Királyságban. „Az utolsó bástyájuk Walesben a hegyvidékeken található, így amikor ezeket a területeket felégetik, az szörnyű a helyi populáció számára, de az Egyesült Királyság szempontjából egy lépéssel közelebb kerülünk egy egész faj kihalásához” – tette hozzá.
A szántóföldi baglyok szaporodását is figyelemmel kísérik az Amman-völgyben, ahol a vad tüzek hatalmas területeket pusztítottak el. „Néhány héttel ezelőtt még minden terület rendelkezésükre állt, hogy táplálékot találjanak a fiókáiknak, most viszont ez már nem áll rendelkezésükre” – mondta Parry. „Nem tudom, hogyan fognak megbirkózni ezzel. Egy vad tűz egyszerűen eltünteti a lakóhelyet egyik napról a másikra.” Más ritka madarak, például a kék vércse is érintettek, amelyek a walesi hegyvidéken történt legutóbbi természetvédelmi intézkedések célkeresztjében álltak.
A természetvédelmi szervezetek, köztük a Wildlife Trusts és az INCC is aggodalmukat fejezték ki a vízi pocok jövője miatt. A vad tüzek hatásai nemcsak a közvetlen élőhelyekre korlátozódnak, hanem szélesebb körű környezeti hatásokat is gyakorolnak. A tűz utáni esőzés során a frissen megégett talajból kioldódó foszfátok a vízfolyásokba és tavakba juthatnak, rontva a víz minőségét. A tűzesetek száma évről évre változik, de a legfrissebb adatok szerint Dél-Walesben a tűzesetek száma 1200%-kal nőtt az előző évhez képest. Az év első négy hónapjában a Dél-Wales-i régióban 445 tűzesetet regisztráltak, míg a tavalyi év hasonló időszakában csak 34-et.
A walesi tűzoltóságok mellett egyre több tűzeset történik Angliában és Észak-Írországban is, míg Skóciában széleskörű tűzriasztást adtak ki. A statisztikák azt mutatják, hogy a tűzesetek többsége szándékosan gyújtott, de előidézheti őket egyszerű, eldobható grillek vagy a kontrollált égetések is, amelyek kiszabadulnak az irányítás alól. Dél-Walesben a tűzoltók iskolákba járnak, hogy már fiatal korban felhívják a gyerekek figyelmét a tűzesetek pusztító hatásaira. A Pontnewydd Általános Iskolában a Dél-Walesi Tűzoltóság és a Gwent Rendőrség állatokat vittek a gyerekeknek, hogy megismerkedjenek a helyi élővilággal. A tűzoltóságok számára világos, hogy a tűzesetek súlyosan érintik a helyi élővilágot, és a szándékos gyújtás bűncselekmény, amely ellen fel kell lépni.

