Hírek,  Magazin

Az élet titkai más bolygókon és hatásuk az emberiségre

Az űrkutatás területén a tudományos felfedezések nemcsak a tudásunkat bővítik, hanem mély hatással vannak a világképünkre is, hiszen megmutatják az Univerzumban elfoglalt helyünket. Az emberiség történetében számos olyan pillanat volt, amely megváltoztatta a gondolkodásunkat, például amikor először láthattunk képeket a Földről az űrből, vagy amikor a tudósok elkezdtek életet keresni más bolygókon. Legutóbb a K2-18b nevű bolygón észleltek gázokat, amelyek a Földön egyszerű tengeri szervezetek által termelődnek. Ez a felfedezés közelebb hozta az alien élet létezésének lehetőségét, és a kutatók szerint nem vagyunk messze attól, hogy választ kapjunk arra a fundamentális kérdésre, hogy létezik-e élet más világokon.

Nikku Madhusudhan, a Cambridge-i Egyetem Csillagászati Intézetének professzora hangsúlyozza, hogy ez a felfedezés rendkívül fontos, hiszen lehetőséget ad arra, hogy választ kapjunk az élet eredetével kapcsolatos kérdésekre. Az emberiség évszázadok óta álmodozik arról, hogy létezhetnek más intelligens lények az Univerzumban. A 20. század elején a csillagászok úgy vélték, hogy a Mars felszínén egyenes vonalú struktúrák láthatók, ami azt a spekulációt keltette, hogy a bolygón egy fejlett civilizáció élhet. Ez az elképzelés táplálta a tudományos fantasztikumot, amely repülő csészealjakat és zöld kis űrlényeket hozott a köztudatba. Az akkori politikai légkör, amely a kommunizmus terjedésétől való félelemre épült, a földönkívüli látogatókat gyakran fenyegetésként ábrázolta, így az űrutazás és az élet keresése inkább szorongást keltett, mint reményt.

Azonban az utóbbi évtizedekben a tudományos közösség figyelme a Marsról más bolygókra terelődött, amióta 1992-ben felfedezték az első exobolygót, amely egy másik csillag körül kering. Azóta közel 6,000 exobolygót azonosítottak, és ezek közül sok a „Goldilocks zónában” helyezkedik el, ahol a távolság éppen megfelelő ahhoz, hogy az élet támogatható legyen. Madhusudhan professzor úgy véli, hogy ezek között a galaxisunkban számos olyan bolygó lehet, amely alkalmas az élet fenntartására.

A kutatók ambiciózus célkitűzéseket tűztek ki, hogy megvizsgálják az exobolygók légkörének kémiai összetételét. A NASA James Webb Űrteleszkópja, amely nemrégiben észlelte a K2-18b bolygón lévő gázt, a valaha épített legnagyobb és legfejlettebb űrteleszkóp. Azonban a JWST-nek is vannak korlátai; nem képes észlelni olyan távoli bolygókat, mint a Föld, vagy amelyek túl közel vannak a csillagukhoz. Ennek ellenére a NASA új terveket dolgoz ki, mint például a 2030-as években megvalósuló Lakható Világok Obszervatóriuma, amely képes lesz az élet szempontjából ígéretes bolygók légkörének vizsgálatára.

Madhusudhan professzor reményei szerint két éven belül elegendő adatot gyűjthet ahhoz, hogy egyértelmű bizonyítékot tárjon a K2-18b bolygó légkörében található bioszignatúrákra. Azonban még ha ez sikerül is, nem biztos, hogy azonnali ünneplés következik, mivel a tudományos közösségnek újabb vitákkal kell szembenéznie, hogy a bioszignatúrák nem élő folyamatok által is létrejöhetnek-e. A tudósok folyamatosan dolgoznak a különböző atmoszférák további adatainak összegyűjtésén, és ahogy egyre több információ áll rendelkezésre, a konszenzus fokozatosan elmozdulhat a más bolygókon létező élet lehetősége felé.

A jövőbeli felfedezések, mint például a Mars alatti élet keresése vagy a Jupiter jégbe burkolt holdjainak vizsgálata, szintén ígéretes lehetőségeket rejtenek. Az ESA ExoMars roverének indulása 2028-ra van tervezve, amely a Mars felszínén kutatja a múltbéli és esetleg jelenlegi élet nyomait. A jégsapkák alatt rejtőző víz és a szerves anyagok jelenléte pedig növelheti az élet kialakulásának esélyeit.

A tudományos közösség tagjai, mint például Michele Dougherty professzor, úgy vélik, hogy a következő lépés a jövőbeli küldetések tervezése, amelyek célja lehet a holdak vagy más égitestek felszíni vizsgálata, hogy megtalálják az élet nyomait. A különféle tudományos programok és missziók keretében a kutatók reménykednek abban, hogy nemcsak egyszerű életformákat, hanem bonyolultabb életformákat is felfedeznek, amelyek újabb kérdéseket vetnek fel az élet kialakulásának feltételeivel kapcsolatban.

A tudósok egyetértenek abban, hogy ha egyszerű életformákra bukkannak, az jelentős hatással lesz az emberi önértékelésre és a világképünkre. A felfedezés nemcsak tudományos, hanem kulturális és társadalmi szempontból is forradalmi változásokat hozhat. Ahogy Madhusudhan professzor fogalmazott, meglátni a csillagos eget nemcsak fizikai objektumok, hanem egy élő világ részeként fogja megváltoztatni az emberi pszichét és összekapcsolni az embereket a világ különböző részein. A tudományos közösség számára ez az új korszak már nem csak lehetőség, hanem a jövő valósága, amelyben az élet keresése nem csupán egy tudományos cél, hanem az emberi létezés mélyebb megértése felé vezető út.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp8jwj90ejno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük