
Az infláció üteme az Egyesült Királyságban: Mennyire drágulnak az árak?
Az Egyesült Királyságban az infláció 2025 áprilisa és az azt megelőző tizenkét hónap között 3,5%-ra emelkedett, ami elsősorban a háztartási energiaszámlák és vízdíjak növekedésének volt köszönhető. Ez az érték továbbra is meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt, amelyet a bank a kamatlábak emelésével és csökkentésével próbál fenntartani. A bank várakozásai szerint az infláció a következő hónapokban ismét emelkedni fog, miután a korábbi hónapokban fokozatos csökkenést mutatott. Az utóbbi időszakban a Bank of England összesen négy alkalommal csökkentette a kamatlábakat, amelyek jelenleg 4,25%-on állnak.
Az infláció fogalma azt jelenti, hogy egy termék ára idővel emelkedik. Például, ha egy liter tej ára 1 font, de egy év múlva 1,05 font, akkor az éves tejinfláció 5%-nak számít. Az Egyesült Királyságban a Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS) folyamatosan nyomon követi több száz mindennapi termék, például élelmiszerek és üzemanyagok árának változását. Az ONS által használt „kosár” rendszer folyamatosan frissül, hogy tükrözze a vásárlási trendeket, így például 2025-re virtuális valóság szemüvegek és jógaszőnyegek is bekerültek a listába, míg a helyi újsághirdetések eltűntek. Az ONS évente nyomon követi az árak változását, hogy kiszámítsa az inflációt.
Az infláció fő mérőszáma a Fogyasztói Árak Indexe (CPI), amelyről a legfrissebb adatokat havonta publikálják. Az áprilisi CPI 3,5%-ra emelkedett, ami a márciusi 2,6%-hoz képest jelentős növekedés, és meghaladja az elemzők várakozásait. Az ONS szerint ezt a növekedést a háztartási számlák, például a gáz és az elektromos áram árának jelentős emelkedése okozta. A Bank of England emellett más inflációs mutatókat is figyelembe vesz, például a „maginflációt”, amely nem tartalmazza az élelmiszerek és energiahordozók árait, mivel ezek általában nagyon ingadozóak, így jobban tükrözhetik a hosszú távú trendeket. Az áprilisi maginfláció 3,8%-ra nőtt, míg márciusban 3,4% volt.
Az infláció 2022 októberében 11,1%-ra emelkedett, ami a legmagasabb szintnek számított az elmúlt 40 évben. Ezt követően az árak emelkedése lassult, de ez nem jelenti azt, hogy az árak csökkentek volna, csupán azt, hogy a növekedés üteme mérséklődött. Az inflációs hullámot 2022-ben a Covid-járvány utáni megnövekedett olaj- és gázkereslet, valamint Oroszország ukrajnai inváziója is fűtötte. A Bank of England emiatt az inflációs célja elérésének érdekében emelte a kamatokat 5,25%-ra, ami 16 éves csúcsnak számít. Az elképzelés az volt, hogy a kölcsönök drágábbá tételével csökkenjen a fogyasztás, és ezzel együtt a kereslet is mérséklődjön.
A Bank of England az infláció csökkenése miatt a közelmúltban kamatcsökkentést hajtott végre, amelynek következtében a kamatláb 4,25%-ra csökkent. Andrew Bailey, a Bank kormányzója a legutóbbi döntést az infláció csökkenésével indokolta, és jelezte, hogy további fokozatos és óvatos csökkentések várhatóak. Ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámtarifák megmutatták, mennyire kiszámíthatatlan a globális gazdaság. A Bank előrejelzése szerint a tarifák lassítani fogják az Egyesült Királyság gazdaságát, és alacsonyabb inflációt eredményeznek, mint korábban várták.
A legfrissebb hivatalos adatok szerint Nagy-Britanniában a rendszeres bérek 2025 januárja és márciusa között meghaladták az infláció mértékét. Az átlagos éves bérnövekedés (bónuszok nélkül) 5,6%-os volt a három hónapos időszakban, ami az infláció figyelembevételével 2,6%-os reálnövekedést jelentett. A magánszektor bérnövekedése kissé meghaladta a közszolgáltatások béreit. Az Egyesült Államokban és az európai uniós országokban is próbálnak lépéseket tenni az árnövekedés korlátozása érdekében. Az eurót használó országokban áprilisban 2,2%-ra csökkent az infláció, ami márciusban is hasonló szinten állt, míg februárban 2,3%-ot ért el. A 2024 júniusi találkozón az Európai Központi Bank első alkalommal csökkentette a fő kamatlábát 4%-ról 3,75%-ra, és azóta további ötször is csökkentette, így a kulcskomfort 2,5%-ra csökkent.
Az Egyesült Államokban az infláció márciusra 2,4%-ra csökkent, ami az előző hónaphoz képest 2,8%-ról való visszaesést jelent, de még mindig meghaladja a központi bank 2%-os célját. Az Egyesült Államok központi bankja a 2024 második felében végrehajtott kamatcsökkentések után májusban tartotta változatlanul a kamatszintet, figyelembe véve a vámtarifák által generált bizonytalanságot. Jelenleg a kulcsfontosságú kamatláb 4,25% és 4,5% között mozog. A Federal Reserve elnöke, Trump elnök többször is kritikát fogalmazott meg a bank politikájával kapcsolatban, és további kamatcsökkentéseket sürgetett. Az Ofgem, az energiaszabályozó szerv bejelentette, hogy a háztartási energiaszámlák ára júliusban csökkenni fog, amely a legelső csökkenés egy év óta, így a tipikus éves háztartási energiaszámla 129 fonttal lesz alacsonyabb. Az új jelentések szerint a szigetlakók aggodalmukat fejezték ki az emelkedő megélhetési költségek és az elérhető ingatlanok keresése miatt.

