
Rubio figyelmeztet: Szíria a teljes körű polgárháború küszöbén áll
Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere, figyelmeztette a nemzetközi közösséget, hogy Szíria átmeneti hatóságainak támogatására van szükség, mivel az ország a közeljövőben akár „potenciális összeomlás és egy hatalmas polgárháború küszöbén áll”. A Szenátus Külügyi Bizottságának meghallgatásán Rubio védelmébe vette Donald Trump elnök döntését, mely szerint a közelmúltban eltörölték a Szíriára vonatkozó szankciókat, mielőtt találkozott volna Ahmed al-Sharaa elnökkel, aki a hónapokkal korábban végrehajtott lázadás vezetője volt. Sharaa egykori al-Kaida parancsnokként ismert, akinek vezetésével decemberben sikerült megdönteni Bashar al-Assad rezsimjét. Rubio elmondta, hogy más országok segíteni szeretnék Sharaa kormányát, de félnek a szankcióktól, ezért Trump döntése lehetőséget teremtett a nemzetközi segítségnyújtásra.
A Szíria elleni szankciókat az Egyesült Államok a háború alatt elkövetett atrocitásokra válaszul vezette be, amelyben több mint 600 ezer ember vesztette életét, és körülbelül 12 millióan kényszerültek elhagyni otthonaikat. Korábban a külügyminisztérium több feltételt is megszabott a szankciók eltörlésére, beleértve a vallási és etnikai kisebbségek védelmét. Bár Sharaa ígéretet tett arra, hogy tiszteletben tartja ezeket a jogokat, az országot az utóbbi hónapokban két súlyos szektaerális erőszakhullám rázta meg. Márciusban szinte 900 civil, főként Assad alavitái szektájához tartozó személy vesztette életét a kormányerők által a nyugati partvidéken, miközben a biztonsági erők és a volt rezsim hívei között zajló harcok folytak. A hírek szerint a loyalisták körülbelül 450 civilt és 170 biztonsági személyt öltek meg.
Május elején pedig több mint 100 ember halt meg a Druz vallási kisebbség fegyveresei, az új biztonsági erők és szunnita iszlám harcosok közötti összecsapásokban Damaszkusz két külvárosában és a Suweida tartományban. Még a konfliktusok előtt sok kisebbségi közösség tagjai aggódtak az új átmeneti hatóságok miatt, amelyek Sharaa szunnita iszlamista csoportja, a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) dominálja. Ez a csoport egy volt al-Kaida-szövetséges, amelyet még mindig terrorszervezetként tartanak nyilván az Egyesült Nemzetek, az Egyesült Államok, az Európai Unió és az Egyesült Királyság által. Sharaa maga is szerepel az Egyesült Államok által „különösen kijelölt globális terroristaként” nyilvántartott személyek listáján, bár a Biden-adminisztráció decemberben bejelentette, hogy eltörlik a vele szemben felajánlott 10 millió dolláros nyomravezetői díjat.
Trump, a múlt héten a szaúdi vezetők csúcsértekezletén való részvétel során, lehetőséget látott arra, hogy találkozzon Sharaával. A találkozót követően az amerikai elnök újságíróknak elmondta, hogy Sharaa „fiatal, vonzó figura”, hozzátéve: „Kemény ember. Erős múlt. Nagyon erős múlt. Harcos.” Trump hangsúlyozta, hogy Sharaa „valódi eséllyel bír Szíria helyreállítására”, megjegyezve, hogy az ország „tönkrement”. Sharaa viszont Trump döntését „történelminek és bátor lépésnek” minősítette, amely enyhíti az emberek szenvedéseit, hozzájárul a születésükhöz és megteremti a stabilitás alapjait a régióban.
Rubio a meghallgatáson megjegyezte, hogy „a rossz hír az, hogy az átmeneti hatóság tagjai… nem teljesítették a háttérvizsgálatot az FBI-nál”. Ugyanakkor hozzátette, hogy a kapcsolatfelvétel lehetőséget adhat a helyzet javítására, és ha nem lépnek kapcsolatba velük, az biztos bukáshoz vezetne. Az Egyesült Államok külügyi vezetése úgy véli, hogy az átmeneti hatóságok, figyelembe véve a kihívásaikat, „hetek, nem hónapok” távolságra lehetnek a potenciális összeomlástól és egy újabb hatalmas polgárháborútól.
Rubio beszédének idején az Európai Unió külügyminiszterei is egyetértettek abban, hogy feloldják a Szíria ellen bevezetett gazdasági szankciókat. Kaja Kallas, az EU külpolitikai vezetője a közösségi médiában azt írta, hogy „segíteni szeretnénk a szíriai népet egy új, befogadó és békés Szíria újjáépítésében”. Az EU mindig is a szíriai nép mellett állt az elmúlt 14 év során, és továbbra is így kíván cselekedni. A szíriai külügyminisztérium kijelentette, hogy a döntés „a szíriai-európai kapcsolatok új fejezetének kezdetét jelenti, amely a közös jólétre és kölcsönös tiszteletre épül”.

