
2025-ben már rekordmennyiségű terület égett le az Egyesült Királyságban
Az Egyesült Királyságban az idei év eddigi tűzesetei már most meghaladták az elmúlt évtized bármely évének összesített területét, amelyet tűz pusztított el. A Global Wildfire Information System adatai szerint eddig több mint 29 200 hektár (292 négyzetkilométer) terület égett le, ami meghaladja a 2019-es év korábbi csúcsát, amikor 28 100 hektár területet érintett a tűz. A szakértők szerint a márciusban és április elején tapasztalt tartós száraz, napos időjárás kedvező feltételeket teremtett a tűzesetek számára, mivel a tél végén sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet gyorsan kiszáradt.
A tűzesetek különösen gyakoriak az Egyesült Királyságban a korai tavaszi hónapokban, amikor a tél végére sok növényzet elpusztul, és a friss hajtások még nem fejlődtek ki, így a környezet rendkívül alkalmas a tűz fellángolására. Az elmúlt hetekben tapasztalt csapadékos időjárás nagyrészt véget vetett a tűzesetek sorozatának, de nem a rekordok elérése előtt. A Global Wildfire Information System adatai csak a 30 hektárnál nagyobb tűzeseteket veszik figyelembe, és az idei év eleje óta már több mint 80 ilyen tűzesetet regisztráltak az Egyesült Királyság területén. A legtöbb esetben az emberek szándékosan vagy véletlenül gyújtják meg a tüzet, de a kedvező időjárási körülmények sokkal könnyebbé teszik a tűz fellángolását és gyors terjedését.
Will Lang, a Met Office kockázatkezelési és ellenállósági szolgáltatások vezetője elmondta, hogy a márciusi időjárás rendkívül száraz és napos volt. Ez a viszony a megelőző őszi és téli csapadékos időszak után következett, amely növelheti a tűzgyújtásra alkalmas növényzet mennyiségét. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűzvédelmi professzora hangsúlyozta, hogy a március és április csapadékhiánya különösen kedvező körülményeket teremt a tűzesetek számára. A növényzet a téli időszak után nyugalmi állapotba kerül, így nem növekszik, és emiatt nagyon száraz lesz. A tavaszi időszakban, mielőtt a növények elkezdenék a víz felszívását, van egy időszak, amikor rendkívül gyúlékonyak.
Az április 2. és 8. közötti hét során több mint 18 000 hektár (180 négyzetkilométer) égett le, ami rekordszámú heti területet jelent. A BBC elemzései alapján két jelentős tűzesetet is sikerült azonosítani, amelyek az idei év során történt. Az egyik legnagyobb tűz a Galloway Forest Parkban, Dél-Scotlandban zajlott, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami a brit összesített tűzesetek közel negyedét tette ki. A Wales középső részén, Aberystwythtől mintegy 25 kilométerre történt tűzeset szintén jelentős területet érintett, mintegy 50 négyzetkilométert. Tűzeseteket észleltek továbbá a skót Arran, Bute és Skye szigeteken, valamint az Észak-Írország délkeleti Mourne-hegységében is, mindezt április elején.
Ezek a korai tavaszi tűzesetek, amelyek főként fű, láp és cserjés területeken zajlottak, komoly terhet róttak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásuk bonyolult lehet. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású tűzesetek, feltétlenül katasztrofális a hosszú távú növényzet egészsége szempontjából. Egyes növények, például a gyep, alkalmazkodtak a tűzveszélyes környezethez, de a gyakori vagy súlyos tűzesetek csökkenthetik a természetes regenerálódás képességüket.
A kutatók aggódnak a tűzesetek második csúcsa miatt, amely általában később, nyáron következik be, amikor a hőmérséklet emelkedik, és a növényzet újra kiszárad. Prof. Rein hangsúlyozta, hogy a legnagyobb aggodalma az, hogy mi fog történni nyáron, amikor „kevesebb tűz van, de azok nagyobbak, és valóban katasztrofális következményekkel járhatnak”. A közelmúlt tűzesetei nem feltétlenül jelzik, hogy ez a nyár forgalmas tűzeseti időszak lesz, de a tudósok várják, hogy a globális felmelegedés következtében az Egyesült Királyságban egyre gyakoribbá váljanak a szélsőséges tűzjárványok. A Met Office által végzett tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy az olyan szélsőséges „tűzidőjárás”, amely hozzájárult a 2022 júliusi pusztító tűzesetekhez, legalább hatszor valószínűbbé vált az emberi eredetű klímaváltozás következtében. A földhasználat módjának megváltozása szintén kulcsszerepet játszhat a tűzveszély kialakulásában, és a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a klímaváltozás következtében valószínűleg több és súlyosabb tűzesetre számíthatunk a jövőben.

