
A Wikipedia jogi úton támadja meg a hibás online biztonsági szabályokat
A Wikipedia, az online enciklopédia, jogi lépéseket tesz az új Online Safety Act (OSA) szabályozásai ellen, amelyeket a Wikimedia Foundation, a Wikipedia mögött álló nonprofit szervezet, úgy ítél meg, hogy veszélyeztethetik a önkéntes szerkesztők biztonságát, valamint a káros tartalmak eltávolítására irányuló képességüket. A Wikimedia Foundation bírósági felülvizsgálatot kér a szabályok ellen, amelyek azt jelenthetik, hogy a Wikipedia a legszigorúbb kötelezettségeknek lenne kitéve, amelyeket a törvény előír a weboldalak számára. Phil Bradley-Schmieg, a Wikimedia jogi képviselője hangsúlyozta, hogy „sajnálatos, hogy most meg kell védenünk a Wikipedia önkénteseinek magánéletét és biztonságát a hibás jogszabályokkal szemben”.
A brit kormány a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy elkötelezett az OSA végrehajtása mellett, de a folyamatban lévő jogi eljárásokról nem tud kommentálni. Szakértők úgy vélik, hogy ez lehet az első bírósági felülvizsgálat a új online biztonsági törvények ellen, bár ezek egy szűk részét célozzák meg. Ugyanakkor nem valószínű, hogy ez az utolsó ilyen lépés lesz. Ben Packer, a Linklaters ügyvédi iroda partnere azt nyilatkozta, hogy „az Online Safety Act kiterjedt és rendkívül összetett”. A törvény elkerülhetetlenül hatással lesz az Egyesült Királyság állampolgárainak véleménynyilvánítási szabadságára és más emberi jogaira, így ahogy a törvény egyre több részlete lép életbe, „több kihívásra is számíthatunk”.
A törvény megköveteli a szabályozó hatóságtól, az Ofcomtól, hogy a platformokat különböző tényezők alapján kategorizálja, beleértve a felhasználók számát és a kínált funkciókat. Azok a szolgáltatások, amelyeket „1. kategóriásnak” minősítenek – ez a legmagasabb szint – további kötelezettségekkel szembesülnek a felhasználók biztonságának megőrzése érdekében. Egyszerűen fogalmazva, azokat az oldalakat valószínűleg 1. kategóriába sorolják, amelyek lehetővé teszik, hogy milliók interakcióba lépjenek egymással és tartalmakat osszanak meg, valamint rendelkeznek ajánló rendszerekkel. E szabályok eredetileg a legnagyobb kockázatnak kitett szolgáltatások célzására lettek kidolgozva, de a Wikipedia aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a definíciók annyira homályosak, hogy „jelentős kockázatot jelentenek” a 1. kategóriába való besorolásra.
Ha ez tényleg megtörténne, a Wikipediát szerkesztő önkéntesek számára komoly következményekkel járhat, és a Wikimedia Foundation szerint ez a hatás túlmutatna az Egyesült Királyság határain. A szervezet kiemelte, hogy a további kötelezettségek, amelyek lényegében megkövetelnék a szerkesztők személyazonosságának ellenőrzését, kockázatot jelenthetnek az önkéntesek adatainak védelmére, mivel ez fokozhatja a személyes adatokkal való visszaélés, a zaklatás, a jogi perek vagy akár a diktatórikus rendszerek általi bebörtönzés veszélyét. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Foundation globális képviseleti alelnöke hangsúlyozta, hogy „az önkéntesek biztonságának megőrzése érdekében muszáj lenne adatokat gyűjtenünk a hozzájárulóinkról, ami veszélyeztetné a magánéletüket”.
A Wikimedia Foundation hangsúlyozza, hogy nem azt vitatja, hogy létezzenek 1. kategóriás szolgáltatások, amelyek további kötelezettségekkel bírnak, hanem a „Kategorizálási Szabályzat” egyes részeit kifogásolja, amelyek meghatározzák, hogyan fogja az Ofcom eldönteni, hogy mely weboldalaknak kell követniük a legszigorúbb előírásokat. Azt állítják, hogy a jelenlegi definíciók kockázatot jelentenek, nemcsak a Wikipedia, hanem sok olyan platform számára is, amelyeket szigorúbb szabályoknak kellene alávetni.
A Wikimedia Foundation már eddig is hatékonyan végezte a káros tartalmak eltávolítását a platformról, és a 2024-es Southport-i gyilkosságok után önkénteseik éjt nappallá téve dolgoztak megbízható és semleges információk szolgáltatásán. Ben Packer hangsúlyozta, hogy a Wikimedia-nak nehéz dolga lesz meggyőzni a bíróságot arról, hogy a szabályokat törvénytelenül állapította meg az államtitkár. „Általában nehéz sikeres bírósági felülvizsgálatot indítani a szabályozásokkal szemben” – mondta. Az Ofcom jelenleg nem kategorizált még szolgáltatásokat, de információkat kért több weboldaltól, köztük a Wikipediától, és várja a válaszokat. A hivatal egy nyilatkozatban kifejezte, hogy észlelték a Wikimedia Foundation döntését, hogy kihívja az államtitkár által meghatározott kategorizálási szabályokat az Online Safety Act keretében.

