Gazdaság,  Hírek

Felnőtt férfiak áldozatai: gyermekek szexuális kihasználása Dél-Afrika illegális bányáiban

Jonathan, aki a dél-afrikai aranybánya mélyén töltött el hat hónapot, a legnagyobb borzongással mesél a bányászathoz kapcsolódó, gyerekekkel szembeni visszaélésekről, amelyekkel szembesült. Az ilyen típusú munkát sokan a könnyű pénz reményében választják, de a valóság sokkal sötétebb képet fest. Jonathan, aki a huszas évei végén jár, szomszédos országból érkezett Dél-Afrikába, ahol a multinacionális cégek már bezárták a bányákat, mivel azok nem voltak gazdaságosan működtethetők. Az ő története egy olyan világra világít rá, ahol a fiatalok a túlélésért küzdenek, de sok esetben áldozatul esnek a bűnszervezeteknek, amelyek irányítják az illegális bányászati ipart.

A bányában, ahol Jonathan dolgozott, a gyerekek, főként tizenévesek, a legnagyobb kiszolgáltatottságban éltek. A bányásznak, aki a fiatalok sorsát figyelte, rémisztő élményei voltak a gyerekekkel való bánásmódról. „Felnőtt bányászok ígértek nekik aranyat cserébe a szexért” – mondja Jonathan, aki látta, hogy a fiatalok kétségbeesésükben nem tudtak ellenállni a felnőttek ajánlatainak. „Ha az a gyerek pénzre vágyik, hajlandó kockáztatni.” Az elmondása szerint ezek a fiatalok gyakran kértek védelmet a felnőttektől, de a „védelemnek” ára volt, amely sok esetben szexuális kihasználást jelentett.

A bányászkutató és aktivista, Makhotla Sefuli megerősítette Jonathan tapasztalatait, elmondva, hogy a bűnszervezetek célzottan gyerekeket toboroznak illegális bányákba Dél-Afrikában. Sok fiatal a szomszédos országokból érkezik, ahol hamis ígéretekkel csábítják őket, hogy munkát találjanak a hivatalos bányászatban. „Amikor Dél-Afrikába érkeznek, a paszportjaikat elkobozzák,” mondja Sefuli, aki hangsúlyozza, hogy ez a gyakorlat széles körben ismert a bányászatban.

A BBC riporterei olyan bányászokkal beszéltek, akik más illegális bányákban dolgoztak, és hasonló visszaélésekről számoltak be. Tshepo, aki nem a valós nevén ismert, szintén látta, hogy idősebb férfiak kényszerítik a fiatal fiúkat szexuális aktusokra. „Néhány esetben ez a pénz miatt történt, másokat pedig kifejezetten szexuális célból toboroztak,” mondta, és hozzátette, hogy ez a visszaélés mély hatással volt a gyerekek viselkedésére és pszichológiai állapotára.

A dél-afrikai illegális bányászat ipara tavaly világszerte címlapokra került, különösen egy rendőrségi akció következtében, amely a Buffelsfontein aranybányánál zajlott. Az állami hatóságok próbálták megfékezni az illegális bányászatot, amely a kormány szerint 3,2 milliárd dolláros veszteséget okozott a gazdaságnak. Az akció részeként a rendőrség korlátozta az élelmiszer- és vízellátást a bányában, hogy „kihúzza” az illegális bányászokat. Az akció során sok éhező férfi kért segítséget, és végül egy bírósági határozat nyomán a hatóságoknak meg kellett menteniük őket.

A mentés során kiderült, hogy a bányászok között több fiatal is volt, akik nem voltak tisztában a korukkal, és a szociális fejlesztési minisztérium orvosi teszteket végezett, hogy meghatározzák a korukat. Végül 31 fiatal bányászt találtak gyereknek, akik mind Mozaambik állampolgárai voltak, és novemberben 27 főt vissza is térítettek hazájukba. A Save the Children Dél-Afrika segített a gyerekek és a mentőcsapatok közötti kommunikációban, és hangsúlyozták, hogy a fiatalok komoly traumákat szenvedtek el, mivel sokan tanúi voltak mások szexuális kihasználásának.

A bűnszervezetek által toborzott gyerekek azért is különösen sebezhetőek, mert könnyebben manipulálhatók, és olcsóbb munkaerőnek számítanak. A gyerekek nem értik meg, amikor azt mondják nekik, hogy napi 20 randot fognak kapni, míg a felnőttek, akik néha elutasítják az ilyen munkát, nem tudják megakadályozni, hogy a gyerekek megpróbáljanak túlélni. Az illegális bányászat ipara tehát nemcsak a gazdaságra, hanem a társadalom legsebezhetőbb tagjaira is hatással van, és ezzel a problémával a jövőben is foglalkozni szükséges.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c74z0px07nzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük